Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Růst české ekonomiky byl loni rekordní, letos by měl zpomalit

Hospodářství blíží svému maximu, předpovídají odborníci MPO

Roste poptávka, rostou mzdy, roste inflace. Česká ekonomika předvedla vloni jeden z nejlepších výkonů ve své historii. Optimistické byly podniky i domácnosti, utrácely. Hospodářství se ale přiblížilo svému maximu – při nedostatku zaměstnanců se bez výraznějších investic nemá moc kam pohnout. Upozorňuje na to zpráva MPO o vývoji zdejší ekonomiky v roce 2017.

Svářeč

Nejvyšší zaměstnanost od vzniku ČR

Hledá se montážní dělník nebo dělnice do výroby pro automobilový průmysl. Požadavky? Hlavně ochota pracovat s nasazením a spolehlivě a učit se novým věcem. Předchozí praxe je jen výhoda. A co za to? 13. a 14. plat, příspěvek na bydlení 4500Kč, náborový příspěvek 50 tisíc Kč a další výhody. Tento konkrétní inzerát je jedné jihlavské firmy, podobných jsou ale na pracovních portálech desítky. Po zaměstnancích je v Česku stále obrovská poptávka a firmy se předhánějí v tom, co jim nabídnou. Mezi lákadla patří třeba i příspěvek za „nemarodění“, možnost vzít si do práce psa nebo rozvoz dětí po škole domů. A i tak je o zaměstnance nouze a nedostatek pracovních sil je podle analýzy MPO jednou z hlavních brzd rozvoje tuzemské ekonomiky.

Trh práce napjatý, podle analytiků i MPO už v minulém roce nesl známky přehřívání a pohyboval se pod hranicí přirozené nezaměstnanosti. Ve 4. čtvrtletí 2017 stoupla celková zaměstnanost podle šetření ČSÚ meziročně o 75 tisíc osob (tj. o 1,5 %) na víc než 5 a čtvrt milionu lidí, což je nejvyšší hodnota od vzniku samostatné České republiky. To tlačí mzdy nahoru a nutí firmy hledat způsoby, jak pracovníky přitáhnout. Ačkoliv v posledních měsících nezaměstnanost mírně roste (a na vině je obvyklé prázdninové tempo v nabírání), v Česku je vůbec nejméně lidí bez práce v celé Evropské unii.

Vyšší inflace i ceny bytů

Tento vývoj tlačí na inflaci, která se vloni zvýšila na 2, 5 % (z 0,7 % v předchozím roce) a je tak nad dvouprocentním cílem ČNB. Nahoru ji táhnou podle ČSÚ hlavně rostoucí ceny potravin, realitní boom a s ním související rostoucí náklady na bydlení. Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech rostly i během prvního čtvrtletí roku 2018, tentokrát o 4,5 % na 56 200 Kč/m2. Celkem se prodalo více než 6 300 bytů za 23,9 miliardy Kč. Nejvíce vzrostly prodejní ceny v Ostravě (+22,6 %), Plzni (+9 %) a Ústí nad Labem (+6,5 %). Naopak k poklesu cen došlo pouze v Olomouci, Karlových Varech a Českých Budějovicích,“ uvádí aktuální údaje Deloitte Real Index.

Pro letošní rok se očekává zpomalení růstu ekonomiky zhruba na 3,5 %, zejména kvůli napjatosti výrobních kapacit a zpřísněných měnových podmínek. Silně exportně orientovaná česká ekonomika by však mohla těžit z příznivého vývoje ekonomik hlavních obchodních partnerů. Na druhé straně jsou rizika, spočívající v budoucím uspořádání vztahů mezi Spojeným královstvím a EU a některých dalších geopolitických faktorech. V naší republice jsou nejistoty spojeny s nedostatkem zaměstnanců s vhodnou kvalifikací a s rychlým růstem úvěrů na bydlení, uvádí mj. analytici MPO ve své prognóze.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
XDCZI:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:30

Hlavní město bojuje proti závislostem už na základních školách

Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl. m. Prahy se proto rozhodla poskytnout dotaci ve výši 108 tisíc korun pro organizaci Prospe, která se zaměří při prevenci na žáky od 2. do 9. ročníku základních škol.
14.08.2018 08:30

Ztraceného seniora našli zapadlého v bahně

Díky rychlé a důkladné práci policistů se podařilo zachránit muže, který byl od pondělí 6. srpna 2018 pohřešovaný.
14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace