Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

J. Hamáček, J. Maláčová a J. Středula jednali o růstu platů

Odbory chtějí dohodu o zvýšení platů ve státní sféře uzavřít v srpnu

Odbory chtějí vědět, o kolik a odkdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší. Předseda Českomoravské odborové konfederace Josef Středula o tom v pátek (10.8.2018) jednal s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. J. Středula chce jednání s vládou na téma růstu platů ve veřejné sféře uzavřít do konce srpna.

TK Lidový dům 10.8.2018

V čem se shodují

Vláda navrhuje zvýšit prostředky na platy zaměstnanců veřejného sektoru o šest procent. Tarifní platy by se měly zvýšit jen o dvě procenta a zbytek by měl jít na odměny. Odbory požadují zvednutí platových tarifů o deset procent, a to všem pracovníkům.  ČSSD chce požadavky na zvýšení platových tarifů podpořit. „Budeme se snažit maximálně se přiblížit požadavkům odborů,“ uvedl na tiskové konferenci Jan Hamáček. (Poznámka: Pro pedagogické pracovníky se ve státní rozpočtu počítá s celkovým 15% nárůstem objemu finančních prostředků – tarify i odměny dohromady.)

J. Středula se s J. Hamáčkem a J. Maláčovou shodl také na tom, že minimální mzda by se měla co nejvíce přiblížit padesáti procentům průměrné mzdy. Společně podporují i požadavek, aby se od příštího roku zvedla na 13 760 korun. Předseda ČMKOS již po červnových jednáních s premiérem upozornil, že pokud nedojde ke zvýšení tarifních platů, nemusí se peníze k těm, kteří jsou nejhůře ohodnocováni, vůbec dostat. Termín dalšího jednání s vládou doposud není stanoven. 

Ve hře jsou tři varianty

Ministerstvo práce propočítávalo tři varianty zvyšování platů: vládní, odborovou a kompromisní. Ve všech by do tarifu putovaly téměř dvě třetiny navýšené sumy, třetina by zbyla na odměny. Odbory žádají zvýšení tarifů všem pracovníkům o deset procent, ozbrojeným silám o čtyři procenta. Vláda by zatím zvedla tarify o deset procent jen učitelům. Nejméně by je upravila vojákům a policistům, a to o dvě procenta. Kompromisní varianta předpokládá deset procent k tarifu učitelům i nepedagogickým a technickým pracovníkům škol, ostatním pak zvyšuje tarify o něco víc než vládní návrh.

Ve veřejných službách a správě loni údajně pracovalo přes 634 700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31 968 korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
PVRMG:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
14.08.2018 08:00

Jičínské školy o prázdninách nezahálí

Velké prázdniny patří školám, ale trochu jinak, než v ostatních 10 měsících. Červenec a srpen jsou dobou, kdy v těchto budovách probíhají velké rekonstrukce a jiné stavební práce. Údržba a drobné opravy jsou v létě vlastní všem jičínským školám.
14.08.2018 08:00

Kde se dá v Brně a okolí ochladit?

Tropické počasí pokračuje. Kdo už venku nemůže vydržet, ale zároveň nechce pouze sedět doma u větráku,  může využít následující zajímavé tipy, kde v Brně a okolí najde nejen zábavu a poučení, ale i tolik žádané ochlazení.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace