Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Aerolinie Ryanair ochromila stávka

Piloti nechtějí pracovní podmínky jako v Irsku

Mnoho letadel nízkonákladové společnosti Ryanair zůstalo v pátek (10.8.2018) na zemi. Důvodem byla stávka pilotů. Příčinou stávky nebyly pouze mzdy, ale hlavně pracovní podmínky, ulehčující propouštění, které zároveň omezují možnosti zaměstnanců se proti tomu soudně bránit. Ačkoli jsou piloti nízkonákladových aerolinek z různých evropských zemí, platí pro většinu z nich pravidla irského pracovního trhu, která práva zaměstnanců v mnohém omezují.

Kvůli stávce musel dopravce zrušit údajně až 400 letů. Do práce nenastoupili piloti ze Španělska, Německa, Nizozemska, Belgie nebo Švédska. Linek do Česka se stávka údajně nedotkla. 

Španělští piloti dali serveru www.politico.eu k dispozici seznam práv, které jejich domácí právo poskytuje, a o které jsou v Ryanairu ochuzeni. Odbory letecké společnosti požadují, aby pro zaměstnance platily pracovní zákony země, ve které žijí. Argumentují tím, že firma již není zcela irská, protože personál je z mnoha zemí Evropy. 

Největší dopad měla stávka v Německu, kde bylo zrušeno 250 letů. Znamenalo to komplikace pro více než 42 000 lidí. Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni v prosinci se firmě podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své historii rozhodla uznat odborové svazy. Od té doby ale nedokázala s řadou z nich uzavřít kolektivní smlouvy.

Ryanair stávka

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
MDSIR:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
14.08.2018 08:00

Jičínské školy o prázdninách nezahálí

Velké prázdniny patří školám, ale trochu jinak, než v ostatních 10 měsících. Červenec a srpen jsou dobou, kdy v těchto budovách probíhají velké rekonstrukce a jiné stavební práce. Údržba a drobné opravy jsou v létě vlastní všem jičínským školám.
14.08.2018 08:00

Kde se dá v Brně a okolí ochladit?

Tropické počasí pokračuje. Kdo už venku nemůže vydržet, ale zároveň nechce pouze sedět doma u větráku,  může využít následující zajímavé tipy, kde v Brně a okolí najde nejen zábavu a poučení, ale i tolik žádané ochlazení.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace