Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Duel: O platech ve veřejném sektoru

Předseda školských odborů F. Dobšík vs. předseda Asociace samostatných odborů B. Dufek

Předseda školských odborů František Dobšík z Českomoravské konfederace odborových svazů a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek diskutovali v pořadu Duel o navyšovaní platů státních zaměstnanců. Po nedávném jednání zástupců ČMKOS a sociální demokracie obě strany potvrdily, že za spravedlivou variantu považují desetiprocentní přidání plošně. Vláda zatím navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese, nejnižší dvouprocentní tarifní růst by měli mít policisté či vojáci. Proti plošnému přidávání je i Asociace samostatných odborů.

Duel Dobšík Dufek

Odbory se s kabinetem v červenci dohodly na tom, že by rozhodnutí o přidání mohlo padnout v polovině srpna. Protože další termín jednání dohodnut nebyl, žádají o vládu a jeho stanovení. V srpnu by chtěly vyjednávání uzavřít a vědět, o kolik a odkdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší. Požadují růst tarifů o deset procent.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by hospodářský růst měli pocítit i zaměstnanci veřejných služeb. Podotkla, že třeba pracovníci České správy sociálního zabezpečení, kteří jednají s klienty, mají v průměru 21 000 korun hrubého a dvoutisícovou odměnu. „Každý supermarket nabízí 28 000 korun. Není možné, aby nám supermarkety odlákávaly zaměstnance,“ uvedla ministryně.

Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634 700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31 968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29 840 korun hrubého.

Celé video pořadu Duel sledujte na Seznam.cz na adrese viz "Zdroj" níže. 

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
MMTBC:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.09.2018 15:04

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
18.09.2018 15:03

Roček: Šojdrová je hloupá husa

Zbytečná póza, tak lze označit dumku poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrová (KDU-ČSL), že by bylo cool uskladnit v ČR 50 sirotků z migračních táborů kdesi v Řecku. Tím by Česká republika prý projevila jakousi lidskost.
18.09.2018 15:02

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.
18.09.2018 15:01

"Prezident bohatých" Macron nadále ztrácí podporu Francouzů

Emmanuel Macron se marně snaží zbavit nálepky "prezidenta bohatých" daleko od lidí, píše Le Figaro.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace