Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost

Ministr slibuje, že platy zdravotníků porostou

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale slibuje, že platy určitě porostou. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly se k protestu mohou přidat i další odbory.

Rychlá

Andrej Babiš: „Podpořil jsem, ale neslíbil“ 

Zdravotnické odbory se odvolávají na to, že jim premiér Andrej Babiš (ANO) na společném jednání začátkem května slíbil desetiprocentní růst. Babiš na to později reagoval tak, že přidání podpořil, ale neslíbil. Uvedl, že o navyšování by měla rozhodovat vedení zdravotnických zařízení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že v posledních čtyřech letech vzrostly platy ve zdravotnictví o více než 30 procent. Nárůst prý bude pokračovat i v příštím roce. „Odměňování však bude cílené tam, kde je to nejvíce potřeba. Protože nejpalčivější situace je u sester ve směnném provozu, zvyšujeme jim příplatek za směnnost o pět tisíc korun měsíčně, což znamenaná meziroční nárůst 15 procent,“ sdělil mj. Premiér Andrej Babiš počátkem tohoto týdne prohlásil, že chce o růstu platů ve veřejné sféře jednat hlavně ve vládě a v koalici při debatě o rozpočtu.

Jak je to s českým zdravotnictvím

V českém zdravotnictví pracovalo na konci loňského roku podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky přes 260 000 lidí. Přes 80 000 bylo všeobecných sester, 18 000 sanitářů a kolem 40 000 lékařů. Dále zde bylo dohromady přes 45 000 bylo dělníků, provozních a technicko-hospodářských pracovníků ve zdravotnictví.

Průměrný hrubý plat všeobecných sester byl v roce 2017 podle MPSV ve státní sféře 36 000 korun, v nestátní 24 200. Zdravotní asistent ve státní nemocnici pobíral průměrně 27 900, v soukromé 24 200 korun. Asi 3000 zdravotních sester v českých nemocnicích chybí.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
LONUY:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.09.2018 15:04

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
18.09.2018 15:03

Roček: Šojdrová je hloupá husa

Zbytečná póza, tak lze označit dumku poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrová (KDU-ČSL), že by bylo cool uskladnit v ČR 50 sirotků z migračních táborů kdesi v Řecku. Tím by Česká republika prý projevila jakousi lidskost.
18.09.2018 15:02

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.
18.09.2018 15:01

"Prezident bohatých" Macron nadále ztrácí podporu Francouzů

Emmanuel Macron se marně snaží zbavit nálepky "prezidenta bohatých" daleko od lidí, píše Le Figaro.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace