Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Vláda a odbory se dohodly na růstu platů ve veřejném sektoru

Tarify by měly v průměru vzrůst o pět procent, nejvíce má jít lidem s nízkými výdělky

Vláda se dohodla s odbory na růstu platů ve veřejném sektoru od ledna. Většině pracovníků veřejných služeb se zvednou platové tarify o pět procent, zbývající peníze poputují do odměn. Bylo to oznámeno na brífinku po jednání dne 31.8.2018.

Zvýšení platů veřejný sektor

Odbory považují dohodu za kompromis. Chtějí zejména, aby se peníze dostaly k pracovníkům, proto je pro ně důležité, jak se budou dělit zejména odměny. „Budeme ve spolupráci s ministerstvy práce a financí dohlížet na přípravu nařízení vlády, aby prostředky na nadtarifní složky skutečně doputovaly k zaměstnancům,“ řekl po jednání s delegací vlády Pavel Bednář, předseda Odborového svazu státních orgánů a mluvčí 13 odborových svazů veřejného sektoru.

„Mám pocit, nebo možná jistotu, že jsme se domluvili. Došlo ke kompromisu ohledně navýšení tarifů. Naše představa byla čtyři procenta, dohodli jsme se na pěti procentech,“ uvedl po jednání premiér Andrej Babiš.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zdůraznila, že přidávání nebude plošné a víc by měli dostat lidé s nízkými výdělky. Učitelům by se pak měl základ platu zvednout o deset procent.

Vláda původně chtěla celkovou částku na platy zvednout o šest procent. Na navýšení tak mělo v rozpočtu příští rok být asi 22,3 miliardy korun. Ve středu se koaliční hnutí ANO a ČSSD domluvily, že přidají ještě další tři miliardy. Suma na platy tak bude celkově zhruba o osm procent vyšší.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) původně požadovala růst tarifů o deset procent pro všechny zaměstnance a také navýšení celkové sumy na platy.

Zdravotnické odbory budou dále jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO) o příplatcích a rozdělení odměn. „Víme, že bude výrazná podpora směrem k personálu. Pro sestry ve směnném provozu půjde o 5 000 korun víc na hlavu. V průměru je to tak asi 15 procent navíc,“ uvedl Adam Vojtěch.

Další informace o dohodě naleznete například na portálu iHned.cz adresa viz „Zdroj“ níže.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
CPNGU:
Od: Petra
Datum: 4.9.2018 10:43:32
Dobrý den, týká se navýšení tarifů i zaměstnanců samosprávných celků (městských úřadů) nebo opět jen státních zaměstnanců (FÚ, ÚP) a nás opět zapomnělo? Děkuji za odpověď (komentář)

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.09.2018 15:05

The Sun: Strach z ruské „kaťuše“ nové generace (VIDEO)

<< VIDEO >> Na vojenském cvičení „Vostok-2018“ Rusko předvedlo v akci 20tunový raketomet schopný odpalovat 280 kilogramové rakety s rychlostí střelby 2 za sekundu, píše The Sun.
18.09.2018 15:04

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
18.09.2018 15:03

Roček: Šojdrová je hloupá husa

Zbytečná póza, tak lze označit dumku poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrová (KDU-ČSL), že by bylo cool uskladnit v ČR 50 sirotků z migračních táborů kdesi v Řecku. Tím by Česká republika prý projevila jakousi lidskost.
18.09.2018 15:02

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace