Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Elektronický Zákoník práce s výkladem E-kniha pro vaše čtečky elektronických knih, tablety, stolní počítače, notebooky i kapesní počítače nebo chytré mobily. E-knihu vydalo nakladatelství SONDY, s.r.o. ve spolupráci s distributorem Palmknihy.
Publikaci v elektronické podobě můžete objednat prostřednictvím internetových obchodů Palmknihy.cz, Palmknihy.sk, Alza.cz a Alza.sk.
Nyní za zvýhodněnou cenu 99 Kč!!!

CSU_33.jpg

Počet lidí ohrožených chudobou se v Česku zmenšuje

Stojí za tím silný hospodářský růst a vyšší minimální mzdy
V Česku loni ubylo lidí, kteří žijí v příjmové chudobě a materiálním nedostatku. Pod hranicí příjmové chudoby bylo proti roku 2016 zhruba o 50 tisíc obyvatel méně. I tak se pod ní pohybovalo kolem 970 tisíc Čechů a Češek, tedy 9,2 procenta. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Jeho místopředseda Marek Rojíček uvedl v pořadu Devadesátka ČT24, že se situace zlepšuje ve všech regionech a příjmové nůžky se loni uzavíraly.

CMKOS-logo_75.jpg

Odbory budou letos požadovat další růst platů ve veřejném sektoru

Odbory budou požadovat další zvýšení platů ve veřejném sektoru, a to ještě v letošním roce. O kolik a od kdy si řeknou, bude jasné až podle vývoje ekonomiky. Po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

IG-Metall_3.jpg

Kováci v Německu stávkují za vyšší mzdy a kratší pracovní dobu

Zaměstnanci německých průmyslových podniků pokračovali v pátek ve třetí celodenní stávce za vyšší mzdy a změny pracovní doby. Stroje se zastavily například v automobilkách Mercedes-Benz a Porsche a v závodech výrobce letadel Airbus. Celodenní přestávky, které měli skončit večer, byli posledním varováním od odborového svazu IG Metall před hlasováním o tom, zda přistoupit k delší akci, která by mohla německé společnosti stát stamiliony eur.

amazon_2.jpg

Internetový prodejce doplatí francouzským úřadům na daních přes pět miliard korun

Americký internetový prodejce Amazon se s francouzskými úřady dohodl, že doplatí na daních 250 milionů dolarů (přes pět miliard korun). Oznámila to agentura AP. Jde o sumu dlužnou z let 2006 až 2010, o níž se Amazon pře s daňovými úřady od roku 2012. Podrobnosti dohody zveřejněny nebyly.

VelkaBritanie.jpg

Británie uzavřela v Číně dohody za miliardy liber

Díky tomu vznikne 2500 pracovních míst
Velká Británie uzavřela v Číně dohody za více než 9,3 miliardy liber, v přepočtu tedy 268,5 miliardy korun. Obchody se povedly během návštěvy britské premiérky Theresy Mayové. Díky nim vznikne ve Spojeném Království na 2500 pracovních míst, informovala agentura Reuters.

MPSV_78.jpg

Ministerstvo práce navrhne automatický růst minimální mzdy

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce do konce února poslat vládě důchodovou novelu, která by zvýšila poměr pevné části důchodu k průměrné mzdě z devíti na 10 procent a zvedla o 1000 korun penzi lidem nad 85 let. Do pololetí by měl kabinet dostat novelu zákoníku práce, která by stanovila model pravidelného růstu minimální mzdy. Návrh legislativního plánu představil sociálnímu výboru Sněmovny náměstek pro legislativu ministerstva Petr Hůrka. Návrhy vycházejí z programového prohlášení vlády, která nezískala důvěru a je v demisi.

Penny_2.jpg

Penny Market zvýší mzdy zaměstnanců v průměru o 7 %

Odbory oceňují seriózní přístup vedení diskontu
Mzdy pokladních, zaměstnanců centrály a dalších pracovníků diskontů Penny Market se od 1. března zvýší v průměru o 7 procent. Nástupní mzda na pozici pokladní - prodavač se na plný úvazek bude pohybovat mezi 18-21 tisíci korunami podle regionu. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Průměrná mzda v Česku se v loňském třetím čtvrtletí přitom meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun.

pasy.jpg

Česko zvýší dovoz pracovníků z Ukrajiny, Mongolska a Filipín

Ročně by mohlo přijet až 20 tisíc lidí za prací
Ministerstvo zahraničí zvýší kapacity, aby mohlo vyřídit ročně až 20 tisíc žádostí z Ukrajiny o práci v Česku, tedy zhruba dvojnásobek současného počtu. Víc zaměstnanců by mělo do Česka přicházet i z Mongolska a Filipín, kde začnou platit pravidla podobná jako pro Ukrajinu. Úřad sonduje i pracovní trh Srbska a Běloruska.

Bisnode_39.jpg

Loni vzniklo 32 187 firem, nejvíc od roku 2007

Dochází k pročišťování podnikatelské základny
Pokračující boom české ekonomiky se v loňském roce odrazil na extrémním zájmu podnikatelů o zakládání nových firem. Vloni vzniklo 32 187 nových společností, nejvíce od předkrizového roku 2007. Celkový počet firem v ČR přesáhl 475 000 a meziročně se zvýšil o 5,3 procent. Z geografického hlediska firmy vznikaly nerovnoměrně, hlavně v okolí metropolí, Praze, Brně a Ostravě. K nejčastějším předmětům činnosti patří služby, podnikání v oblasti nemovitostí a velkoobchod. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

urad-vlady_3.jpg

Na Úřadu vlády podepsali historicky první kolektivní smlouvu

Historicky první kolektivní smlouvu a kolektivní dohodu na Úřadu vlády včera podepsali zástupci odborů a vedení tohoto úřadu. Zaměstnance zastupoval Jan Exner, předseda odborové organizace při Úřadu vlády ČR Straka a Roman Matoušek, předseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády. Za Úřad vlády oba dokumenty podepsali jeho vedoucí Radek Augustin a státní tajemník Petr Špirhanzl. Kolektivní smlouva je určena pro osoby zaměstnané v režimu zákoníku práce, kolektivní dohoda pro státní zaměstnance pod služebním zákonem.

Celkem 5140 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 02/2018

Sondy REVUE 02/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.02.2018 08:05

Pražák v mercedesu. Rychlá jízda prozradila hledaného desperáta

V minulých dnech v Jemnici po ulici Znojemská jel řidič vozidla Mercedes Benz, u kterého policisté naměřili rychlost 97 kilometrů za hodinu. 
20.02.2018 08:04

Lucemburský ministr: Orbán je diktátor, musíme proti němu zakročit!

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn označil maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho projev diktátorem.
20.02.2018 08:00

Opilý mladík skončil v nemocnici

V neděli 18.2.2018 ve večerních hodinách byla vyslána na hlavní nádraží na ulici Jeremenkova hlídka Městské policie Olomouc.
20.02.2018 08:00

V bankomatu zůstaly ležet nevyzvednuté peníze

V bankomatu umístěném na frekventovaném místě v centru Hradce Králové zůstalo ležet několik tisíc korun.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace