Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Elektronický Zákoník práce s výkladem E-kniha pro vaše čtečky elektronických knih, tablety, stolní počítače, notebooky i kapesní počítače nebo chytré mobily. E-knihu vydalo nakladatelství SONDY, s.r.o. ve spolupráci s distributorem Palmknihy.
Publikaci v elektronické podobě můžete objednat prostřednictvím internetových obchodů Palmknihy.cz, Palmknihy.sk, Alza.cz a Alza.sk.
Nyní za zvýhodněnou cenu 99 Kč!!!

Arcelor.jpg

Odborář: Mittal si loni stáhl z huti dalších 6,7 miliardy

Vlastník kunčické huti Lakshmi Mittal si už loni na podzim podle předsedy odborové organizace OS KOVO ArcelorMittal Česká republika Vítězslava Praka stáhl z kunčické huti nejen 5,5 miliardy korun z nerozděleného zisku minulých let na dividendách, ale také 1,2 miliardy korun z ostatních rezervních fondů.

josef-stredula-cmkos-odbory-odborar-v0_7.jpg

Středula: Do odborů vstoupilo 50 000 nových členů

Nad odbory v 90. letech leckdo lámal hůl. V poslední době ale zažívají renesanci svého jména i vlivu. Za poslední čtyři roky se do nich přihlásilo na 50 tisíc nových členů a vzniklo přes 380 nových organizací. To je víc, než kolik lidí podepsalo přihlášky do všech politických stran.

Tripartita-1_3.jpg

Tripartita: průměrný plat pedagoga 45 000 korun do konce volebního období

Ministr školství Robert Plaga by rád, aby do konce volebního období byl plat učitele na 150 procentech průměrné mzdy v zemi a dosáhl výše minimálně 45 tisíc korun. Uvedl to po jednání tripartity. Dále plánuje navýšení tarifní složky platu učitelů od ledna 2019 o 10 procent.

krmelec.jpg

Z Česka se stal krmelec Evropy

Na západ odtékají biliony korun
Francouzský ekonom Thomas Piketty je hvězdou současné levice. Pozornost upoutal v roce 2013 tlustou knihou o šesti stech stránkách s titulem Kapitál v 21. století. Zabývá se příjmovou nerovností a distribucí bohatství v Evropě a Spojených státech. Tvrdí, že když je v dlouhodobém horizontu míra návratnosti kapitálu vyšší než tempo hospodářského růstu, je výsledkem koncentrace bohatství a jeho nerovnoměrné rozdělení. To způsobuje sociální a hospodářskou nestabilitu. Piketty nezůstává jen u analýzy stavu, ale rovnou navrhuje řešení. Globální progresivní daně z majetku.

penize_67.jpg

Kolektivní smlouvy diskriminují pracující důchodce, tvrdí ombudsmanka

Někteří zaměstnanci s nárokem na starobní důchod nedostávají odstupné či prémie vyjednané v kolektivních smlouvách. Na problém upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se jedná o malý problém v organizacích mimo velké svazy.

MPSV_81.jpg

Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností za rok 2017

Výdaje na spotřebu domácností vzrostly o 4 %
Česká ekonomika rostla v roce 2017 výrazně rychleji než v předcházejícím roce. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 4,4 % a dosáhl druhého nejvyššího růstu od roku 2007. Klíčovými faktory hospodářského růstu byla silná domácí poptávka, tvorba hrubého kapitálu a příspěvek zahraniční poptávky. Výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly meziročně o 4 %.

arcelormittal-logo2_2.jpg

ArcelorMittal a stát přizvou k jednání o prodeji hutí odbory

ArcelorMittal Ostrava a stát přizvou na některá jednání pracovní skupiny k prodeji ostravských hutí odbory, jak to odboráři požadovali. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a hutní firmy se na tom dohodli na první schůzce pracovní skupiny. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chce také co nejdříve jednat se správcem podniku dosazeným na dobu prodeje. Sdělila to mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

mzcr.jpg

Zdravotní sestry: Dřeme na cizinky z Ukrajiny

Mezi českými zdravotnicemi a ministerstvem se rozhořel spor o dovážené sestry
České nemocnice přijímají ukrajinské sestry, které neumějí česky. Krok, který měl pomoci řešit kritický nedostatek zdravotníků, však dělá zlou krev. O Ukrajinky se totiž mají starat české sestry a školit je. Je to pro ně práce navíc. A zdarma.

bisnode-800-600.jpg

Objem zahraničního kapitálu v tuzemských firmách atakuje historická maxima

Celkový objem kapitálu investovaného do základního jmění tuzemských firem meziročně klesl o 12,5 miliardy korun na 2,72 bilionu korun. Zatímco objem českého kapitálu se poprvé od roku 2015 meziročně snížil, a to hlavně díky rekordnímu počtu zanikajících firem, objem zahraničního kapitálu vzrostl o 33 miliard korun na 1,05 bilionu korun. Zahraniční subjekty aktuálně ovládají přes 38 procent z celkového základního kapitálu českých společností. Kapitál z daňových rájů se na základním jmění českých firem podílí 13 procenty. U 7 procent českých firem aktuálně nelze dohledat vlastnickou strukturu. Analýzu vlastnické struktury českých firem zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

kovoPbig_10.jpg

Odboráři v jihlavském Automotive Lighting vyhlásili neomezenou stávkovou pohotovost

Odboráři ZO OS KOVO v jihlavské společnosti Automotive Lighting spustili neomezenou stávkovou pohotovost. Hlavním důvodem je podle místních odborářů neochota vedení podniku, v němž pracuje kolem dvou a půl tisíce lidí, uzavřít kolektivní smlouvu pro rok 2019.

Celkem 5416 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

28.05.2018 07:02

Jan Schneider: Skutečně originální brexit!

Současná britská pozice není tuctová, a málokdo jí rozumí, včetně Britů samotných. Odchází sice z EU, ale celý ten dlouhý proces pouze ilustruje význam rčení, že to „nemá kraja konca“.Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.
28.05.2018 07:00

Do centra Křimic se v budoucnu vrátí rybník

Po 138 dnech prací, přerušených několikaměsíční zimní přestávkou, společnost Swietelsky stavební ukončila projekt nazvaný Dokončení Zámeckého náměstí a Tlumené ulice v plzeňské části Křimice.
28.05.2018 06:42

Rusko našlo „rukopis SBU" ve zprávě Bellingcatu o pádu MH17!

Ruské ministerstvo obrany se obeznámilo se zprávou skupiny Bellingcat o tragédii Boeingu na východě Ukrajiny v roce 2014, a našlo v textu „rukopis SBU“, tedy ukrajinské tajné služby.
28.05.2018 06:20

Focus: Putin přemění Krym na nedobytnou pevnost

Vojáci, pobřežní dělostřelectvo, dvě divize  S-400, fregaty a ponorky, Rusko zvyšuje svůj vojenský potenciál na Krymu, píše Focus.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace