Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Elektronický Zákoník práce s výkladem E-kniha pro vaše čtečky elektronických knih, tablety, stolní počítače, notebooky i kapesní počítače nebo chytré mobily. E-knihu vydalo nakladatelství SONDY, s.r.o. ve spolupráci s distributorem Palmknihy.
Publikaci v elektronické podobě můžete objednat prostřednictvím internetových obchodů Palmknihy.cz, Palmknihy.sk, Alza.cz a Alza.sk.
Nyní za zvýhodněnou cenu 99 Kč!!!

prumysl2.jpg

Průmysl vzkvétá, vznikají i nové firmy

Již dva roky zaznamenáváme meziroční růsty průmyslové produkce. Průmysl se vloni podílel na tvorbě hrubé přidané hodnoty 32,4 procenta s celkovou zaměstnaností 1,5 miliónu osob. Českému průmyslu se daří. Je to známkou toho, že ekonomická krize je skutečně za námi a naší ekonomice se blýská na dobré časy. Za první pololetí letošního roku tak tuzemská ekonomika vzrostla o 4,2 procenta. Daří se i průmyslové produkci. Na růstu ekonomiky se ovšem podílejí i nové firmy, kterých přibývá nadprůměrným tempem.

rovnost2.jpg

Rovnost pohlaví jen na papíře?

Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti a v pořadí 142 zemí obsadila podprůměrnou 96. příčku. Vyplynulo to ze zprávy Global Gender Gap Report, kterou zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF). Nejlépe si nadále stojí severoevropské země Island, Finsko, Norsko a Švédsko. Nejhůř dopadl již podeváté v řadě Jemen. Nelichotivý výsledek naší republiky je dán především značnými mzdovými rozdíly mezi muži a ženami a menším zastoupením žen v politice. Za Českou republikou skončily takřka výhradně rozvojové země. Z vyspělejších ekonomik zaostávají za Českem pouze Japonsko (104.) a Jižní Korea (117.). V Evropě je horší už jen Malta (99.) Pozitivní hodnocení nemá ani Slovensko, které obsadilo 90. místo.

MPSV_44.jpg

Obědy pro školní děti zdarma

Tisíce dětí v České republice by v příštích letech mohly získat školní stravování zcela zdarma, respektive by ho zaplatila EU z Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Česko chce na tento účel mezi roky 2016 až 2020 získat až 400 milionů korun. „Jestliže budeme mít souhlas Evropské komise, rozdělování pomoci by mohlo být v jednotlivých krajích zahájeno ve druhém pololetí školního roku 2015/2016," potvrdil Jan Vaněk, ředitel Fondu ohrožených dětí. Opatření bude určeno dětem ze sociálně slabých rodin (děti ve věku 3–15 let), které navštěvují základní nebo mateřskou školu a jejich rodiče si z důvodů sociálně tíživé situace nemohou dovolit hradit pravidelnou stravu v zařízeních školního či předškolního stravování.

Eurostat_10.jpg

Česko má druhou nejnižší nezaměstnanost v EU

 Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii se v září ve srovnání s předchozím měsícem mírně snížila a je nejnižší za několik let. V EU je nyní nezaměstnanost nejnižší od září 2009 a v eurozóně od ledna 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika patří mezi země s nejnižší nezaměstnaností.

CSSZ_11.jpg

Zaměstnance trápí nejčastěji nemoci dýchací a pohybové soustavy

 Za nejvíce případů dočasné pracovní neschopnosti mohou nemoci dýchací soustavy. Přesně 451 375 tzv. neschopenek totiž ukončili lékaři ve třetím čtvrtletí roku 2015 z této diagnostické skupiny onemocnění. Pojištěnci přitom nejčastěji stonali s akutními infekcemi dýchacích cest (361 971 případů) a s chřipkou (66 388 případů).

marksova2.jpg

Zaměstnejte ohrožené skupiny lidí a dostanete slevu

Firmy, které do svých řad přijmou čerstvé absolventy škol do 25 let, lidi v předdůchodovém věku starší 50 let a maminky po mateřské nebo rodičovské dovolené dostanou slevu. Ta by se měla rovnat maximálně polovině odvodu na sociální pojištění z průměrné mzdy. Ministerstvo práce předloží tento návrh vládě a slibuje si od něj větší zaměstnanost těchto ohrožených skupin. Ministryně Michaela Marksová tak chce splnit slib, který kabinet Bohuslava Sobotky téměř před dvěma lety zahrnul do programového prohlášení.

burza2.jpg

Hledejte práci tam, kde skutečně je

Volná místa, převážně v technických profesích, nabídnou zájemcům na Burze práce a vzdělání v Šumperku významní zaměstnavatelé nejen z tohoto okresu, ale i vzdálenějších regionů. Akce proběhne v úterý 3. listopadu 2015 od 9.00 do 18.00 hod. Na její organizaci se spolupodílí Úřad práce ČR (ÚP ČR), Svaz průmyslu a dopravy ČR a Okresní hospodářská komora Šumperk.

SOLUS.jpg

Neplatíme včas a dluhy narůstají

Sedm set tisíc Čechů neplatí včas za služby a půjčky. Jen u mobilních operátorů má přibližně čtyři sta tisíc zákazníků dluhy kolem čtyř miliard korun. Je to rok co rok takový balík víceméně totožných sporů o neuhrazené faktury za mobily, že stát si s tím už dokonce ani neví rady. Tento údaj vyplývá z analýzy sdružení SOLUS. Podle jeho tajemníka Jana Stopky pokračuje rozevírání rozdílů mezi jednotlivými regiony ČR. Tradičně nejvíce potíží se splácením mají v okresech na severu ČR a v Moravskoslezském regionu. Tedy tam, kde je nejvyšší procento nezaměstnaných a nejnižší mzdy.

hanoi.jpg

Čeští investoři objevují Vietnam jen pomalu

Ještě nedávno směřovali čeští exportéři do Číny. I většina dovážených textilií, obuvi i potravin nesla známku Made in China. Dnes už to neplatí. Čína se stala drahou, a proto se mnoho zahraničních výrobců začalo poohlížet jinde, tam, kde se dá vyrábět mnohem levněji. Mezi rozvojovými trhy vítězí Vietnam, který v uplynulém roce přilákal zcela nejvíc investic na zelené louce. 

CMOS-skolstvi_3.jpg

Odbory podporují novelu školského zákona

 V těchto dnech poslanci PS ČR projednávají novelu školského zákona, která se mimo jiné týká předškolního vzdělávání či přijímacího řízení na střední školy.  Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vítá navrhovanou změnu školského zákona.

Celkem 5478 článků
články: předchozí záznamy[51-60] [61-70] [71-80] [81-90] [91-100] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.09.2018 15:05

The Sun: Strach z ruské „kaťuše“ nové generace (VIDEO)

<< VIDEO >> Na vojenském cvičení „Vostok-2018“ Rusko předvedlo v akci 20tunový raketomet schopný odpalovat 280 kilogramové rakety s rychlostí střelby 2 za sekundu, píše The Sun.
18.09.2018 15:04

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
18.09.2018 15:03

Roček: Šojdrová je hloupá husa

Zbytečná póza, tak lze označit dumku poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrová (KDU-ČSL), že by bylo cool uskladnit v ČR 50 sirotků z migračních táborů kdesi v Řecku. Tím by Česká republika prý projevila jakousi lidskost.
18.09.2018 15:02

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace