Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Naše argumenty

esondy / Naše argumenty
Nemocnice_23.jpg

Univerzitní nemocnice: hrozba obrovského odstátnění majetku

Poslanci projednávají kontroverzní vládní návrh zákona o univerzitních nemocnicích. Zatímco ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík jej považuje za potřebný posun, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková varuje, že by přinesl největší odstátnění majetku ve zdravotnictví za posledních dvacet let.

kozLOGO_2.jpg

Konec levné práce inspiruje slovenské odbory

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dlouhodobě spolupracuje v mnoha oblastech s Konfederací odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR). To se potvrdilo i při lednovém setkání vedení obou subjektů, rozšířeném o experty ze slovenské i z české strany. Odboráři se informovali o úrovni kolektivního vyjednávání v obou zemích nebo o průběhu kampaně Konec levné práce v ČR. O bližší informace Sondy požádaly odborové předáky z obou konfederací – Jozefa Kollára a Josefa Středulu.

vlada.jpg

Příspěvek k debatě o udržitelnosti českého hospodářského modelu

Analýza odlivu zisků: Důsledky pro českou ekonomiku
Tým mladých ekonomů z Odboru analýz a informací Úřadu vlády, vedený Alešem Chmelařem, se pustil do nelehkého úkolu: přispět k aktuálně velmi diskutovanému problému, kterým je extrémní odliv zisků z České republiky, a nabídnout různé scénáře, jak současný hospodářský model příliš závislý na zahraničních investicích vystřídat perspektivnějším modelem.

Jarek-Pytlik.jpg

Přechod pod stát je nejlepším řešením pro OKD, říká předseda SHO OKD Jaromír Pytlík

Sdružení hornických odborů OKD k návrhu usnesení k nevýhodné privatizaci OKD navrženého poslancem Josefem Hájkem (ANO) vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že plně podporuje každou iniciativu směřující ke stabilizaci těžební společnosti OKD a nápravě chyb z minulosti. Požádali jsme předsedu SHO OKD Ing. Jaromíra Pytlíka o vysvětlení a přiblížení stávající situace v OKD.

CMKOS-logo_9.jpg

Kdyby mzdy rostly současným tempem, ty rakouské by Češi dohnali až v roce 2115

 S požadavky, které odbory vznesly na květnovém zasedání tripartity, však narazily na tvrdý odpor zástupců zaměstnavatelů, hlavně pokud se týká výše minimální mzdy. Například šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý označil návrh za absurdní a nezapomněl pronést k novinářům tak trochu vyčpělou mantru, kterou se ohánějí i šéfové Svazu průmyslu a dopravy. Podle nich by prý zvýšení minimální mzdy v příštích třech letech o 1000 korun ročně vedlo k tomu, že zaměstnavatelé nebudou chtít přijímat nové pracovníky a „budou mít snahu větší část mezd vyplácet načerno“. ČMKOS se proto rozhodla uvést na tiskové konferenci mýty a rozpory kolem zvýšení minimální mzdy na pravou míru a informovat o tom veřejnost.

images_3.jpg

ČNB poprvé „prosí“ růst mezd

Česká národní banka v únorové zprávě o inflaci v ČR předpokládá růst průměrné měsíční mzdy ve sledovaných organizacích meziročně nominálně o 2,8 % a meziročně nulovou inflaci ve čtvrtém čtvrtletí 2015. A právě vývoj inflace přidělává centrální bance starosti. Bankovní rada proto ve zprávě konstatuje, že hladina kurzového závazku koruny vůči euru může být opět posunuta. V nadcházejícím období budou z tohoto pohledu podle banky klíčové zejména účinnost opatření Evropské centrální banky v boji s deflací, tržní vývoj kurzu koruny a vývoj mezd v domácí ekonomice.

pokladny_3.jpg

Proč ČMKOS podporuje elektronickou evidenci tržeb

Českomoravská konfederace odborových svazů návrh zákona o evidenci tržeb, se kterým se podrobně seznámila v rámci připomínkového řízení, podporuje a požaduje, aby vstoupil v účinnost co nejdříve. Požaduje urychleně vyjasnit všechny otázky postupu, přípravy a zabezpečení technického řešení projektu tak, aby spuštění nového systému bylo efektivní a bezporuchové. Účtenkovou loterii považuje ČMKOS za klíčový prvek nového systému. Měl by být podpořen výraznými atraktivními cenami, aby se této loterie zúčastnilo co nejvíce spotřebitelů.

Stredula_9.jpg

Stačí vyšší nezaměstnanost a Syriza také přijde

Předseda ČMKOS Josef Středula poskytl rozhovor Týdeníku Echo  nazvaný Napravit společenské poměry v zemi a znovu nastartovat cestu k prosperitě, kdy se bude české hospodářství měřit s výkony Rakouska nebo Německa. Takový úkol má splnit vláda Bohuslava Sobotky a šéf největších odborů v zemi věří, že to dokáže. Přitom má jako málokdo možnost ovlivnit, co ministři konkrétně dělají, třeba při jednání tripartity anebo průběžnými konzultacemi s jednot1ivými členy vlády.

logo_6.jpg

Zdravotnické odbory vyjednaly pro rok 2015 zvýšení platových tarifů o 5 procent

Na sklonku loňského roku vláda Bohuslava Sobotky schválila navýšení platových tarifů ve zdravotnictví pro rok 2015 o 5 procent. Podle ministerstva zdravotnictví se tato změna letos pozitivně dotkne 92 600 zaměstnanců ve zdravotnictví. Pětiprocentní zvýšení platových tarifů má státní pokladnu přijít na 1,88 miliardy korun. O čtyři procenta se rovněž zvýší platy pracovníkům v sociálních službách. To je stručný výčet úspěchů dosažených v uplynulém roce, na kterém podstatně zapracovaly i zdravotnické odbory.

J-Stredula_3.jpg

ČMKOS může být i v roce 2015 hrdou a sebevědomou odborovou centrálou

Odbory prosadily v uplynulém, poměrně krátkém období, kurzarbeit, zvýšení minimální mzdy, zvýšení platů státních zaměstnanců, včetně hasičů a policistů, a vše naznačuje, že i kolektivní vyjednávání přinese růst mezd v roce 2015. Aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že odbory jsou potřebné a užitečné, což vnímá přes 60 % občanů. O uplynulém úspěšném období, ale i o dalších prioritách Sondy hovořily s předsedou ČMKOS Josefem Středulou.

Celkem 64 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 11/2017

Sondy REVUE 11/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.11.2017 18:05

Polsko vyzvalo ostatní země, aby opustily ruský plyn!

Varšava vyzývá ostatní země Evropy, aby opustily ruský plyn, řekl ministr zahraničí Witold Waszczykowský v rozhovoru pro Polskie radio.
18.11.2017 18:04

Daily Mail: Nové důkazy padělání přistání Američanů na Měsíci!?

Skeptici tvrdili, že let Američanů na Měsíc v roce 1969 byl zfalšován. Na internetu se objevily nové "důkazy", že agentura NASA padělala „lunární" misi Spojených států a příznivci spiknutí dostali nový impuls.
18.11.2017 18:04

Spiegel: Německou vládu podráždila slova šéfa rozvědky o Krymu

Nedávno Bruno Kahl, když hovořil o sjednocení poloostrova s Ruskou federací, řekl, že „již není třebat živit naději“ o návratu Krymu Ukrajině
18.11.2017 18:04

Nation: Je pro Američany strašné slyšet jiné názory než ze CNN, MSNBC?

Rozhodnutí ministerstva spravedlnosti USA zařadit kanál RT America coby „zahraničního agenta“ je „bezdůvodný políček do tváře“ Rusku, s nímž Washington bude v každém případě vést dialog.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace