Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Naše argumenty

esondy / Naše argumenty
Jarek-Pytlik.jpg

Přechod pod stát je nejlepším řešením pro OKD, říká předseda SHO OKD Jaromír Pytlík

Sdružení hornických odborů OKD k návrhu usnesení k nevýhodné privatizaci OKD navrženého poslancem Josefem Hájkem (ANO) vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že plně podporuje každou iniciativu směřující ke stabilizaci těžební společnosti OKD a nápravě chyb z minulosti. Požádali jsme předsedu SHO OKD Ing. Jaromíra Pytlíka o vysvětlení a přiblížení stávající situace v OKD.

CMKOS-logo_9.jpg

Kdyby mzdy rostly současným tempem, ty rakouské by Češi dohnali až v roce 2115

 S požadavky, které odbory vznesly na květnovém zasedání tripartity, však narazily na tvrdý odpor zástupců zaměstnavatelů, hlavně pokud se týká výše minimální mzdy. Například šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý označil návrh za absurdní a nezapomněl pronést k novinářům tak trochu vyčpělou mantru, kterou se ohánějí i šéfové Svazu průmyslu a dopravy. Podle nich by prý zvýšení minimální mzdy v příštích třech letech o 1000 korun ročně vedlo k tomu, že zaměstnavatelé nebudou chtít přijímat nové pracovníky a „budou mít snahu větší část mezd vyplácet načerno“. ČMKOS se proto rozhodla uvést na tiskové konferenci mýty a rozpory kolem zvýšení minimální mzdy na pravou míru a informovat o tom veřejnost.

images_3.jpg

ČNB poprvé „prosí“ růst mezd

Česká národní banka v únorové zprávě o inflaci v ČR předpokládá růst průměrné měsíční mzdy ve sledovaných organizacích meziročně nominálně o 2,8 % a meziročně nulovou inflaci ve čtvrtém čtvrtletí 2015. A právě vývoj inflace přidělává centrální bance starosti. Bankovní rada proto ve zprávě konstatuje, že hladina kurzového závazku koruny vůči euru může být opět posunuta. V nadcházejícím období budou z tohoto pohledu podle banky klíčové zejména účinnost opatření Evropské centrální banky v boji s deflací, tržní vývoj kurzu koruny a vývoj mezd v domácí ekonomice.

pokladny_3.jpg

Proč ČMKOS podporuje elektronickou evidenci tržeb

Českomoravská konfederace odborových svazů návrh zákona o evidenci tržeb, se kterým se podrobně seznámila v rámci připomínkového řízení, podporuje a požaduje, aby vstoupil v účinnost co nejdříve. Požaduje urychleně vyjasnit všechny otázky postupu, přípravy a zabezpečení technického řešení projektu tak, aby spuštění nového systému bylo efektivní a bezporuchové. Účtenkovou loterii považuje ČMKOS za klíčový prvek nového systému. Měl by být podpořen výraznými atraktivními cenami, aby se této loterie zúčastnilo co nejvíce spotřebitelů.

Stredula_9.jpg

Stačí vyšší nezaměstnanost a Syriza také přijde

Předseda ČMKOS Josef Středula poskytl rozhovor Týdeníku Echo  nazvaný Napravit společenské poměry v zemi a znovu nastartovat cestu k prosperitě, kdy se bude české hospodářství měřit s výkony Rakouska nebo Německa. Takový úkol má splnit vláda Bohuslava Sobotky a šéf největších odborů v zemi věří, že to dokáže. Přitom má jako málokdo možnost ovlivnit, co ministři konkrétně dělají, třeba při jednání tripartity anebo průběžnými konzultacemi s jednot1ivými členy vlády.

logo_6.jpg

Zdravotnické odbory vyjednaly pro rok 2015 zvýšení platových tarifů o 5 procent

Na sklonku loňského roku vláda Bohuslava Sobotky schválila navýšení platových tarifů ve zdravotnictví pro rok 2015 o 5 procent. Podle ministerstva zdravotnictví se tato změna letos pozitivně dotkne 92 600 zaměstnanců ve zdravotnictví. Pětiprocentní zvýšení platových tarifů má státní pokladnu přijít na 1,88 miliardy korun. O čtyři procenta se rovněž zvýší platy pracovníkům v sociálních službách. To je stručný výčet úspěchů dosažených v uplynulém roce, na kterém podstatně zapracovaly i zdravotnické odbory.

J-Stredula_3.jpg

ČMKOS může být i v roce 2015 hrdou a sebevědomou odborovou centrálou

Odbory prosadily v uplynulém, poměrně krátkém období, kurzarbeit, zvýšení minimální mzdy, zvýšení platů státních zaměstnanců, včetně hasičů a policistů, a vše naznačuje, že i kolektivní vyjednávání přinese růst mezd v roce 2015. Aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že odbory jsou potřebné a užitečné, což vnímá přes 60 % občanů. O uplynulém úspěšném období, ale i o dalších prioritách Sondy hovořily s předsedou ČMKOS Josefem Středulou.

KOVO-logo_2.jpg

Jak překonat šikanu a propuštění odborářů ve firmách?

ZAKLÁDEJTE ANONYMNÍ ODBOROVÁ SESKUPENÍ ČLENŮ!

Právo každého na zakládání odborových organizací a právo přistupovat do odborových organizací podle vlastního výběru, podléhající pouze stanovám příslušné odborové organizace, k uplatňování a ochrany svých hospodářských a sociálních zájmů garantuje úmluva OSN z roku 1966. V tehdejší ČSSR se promítla do zákona č. 120/1976 Sb., který je platný dodnes. Toto právo garantuje i Úmluva MOP č. 87, o svobodě sdružování a ochraně práva odborově se organizovat z roku 1948.
Sokolova_3.jpg

Dbát na bezpečné pracovní prostředí není obtěžování

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů odjakživa jednou z klíčových oblastí. Tomu odpovídá i propracovaný systém kontrol prováděných svazovými inspektory bezpečnosti práce. Oblast BOZP ve své gesci místopředsedkyně ČMKOS Radka SOKOLOVÁ, která Sondám nastínila, na co se ve své práci snaží klást největší důraz.

 
EET.jpg

Od roku 2016 bude zavedena elektronická kontrola tržeb

Na každé účtence bude záležet

Proti zavedení registračních pokladen v ČR byl trvale veden tak účinný lobbing, že zákon k jejich zavedení byl dvakrát v minulosti odložen, aby nikdy nevstoupil v platnost. Dnes jsou technicky překonané, ale tolerovat daňové úniky překonané není!
Celkem 61 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2017

Sondy REVUE 05/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

25.05.2017 14:06

Obdivovatelka Pinocheta Savčenková chce být prezidentem Ukrajiny!

Poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny Naděžda Savčenková prohlásila, že je připravena stát se prezidentem Ukrajiny. Uvedla to v rozhovoru s „Krytyka Politycznej“.
25.05.2017 14:05

Delfi: Vypukne-li zítra válka, tak obyvatelé Lotyšska neuniknou!

Propaganda o „ruské agresi“, která vyvolává v pobaltských zemích tísnivý pocit na úrovni hysterie, vede obyvatele k úvahám, že by vzali nohy na ramena. Nyní se ale dovídají, že je to pramalá možnost.
25.05.2017 14:04

Naprosto skandální: USA „ztratily“ v ​​Iráku zbraně za miliardu dolarů!

Mezinárodní nevládní organizace Amnesty International uvedla, že americká armáda neví, kde je část výzbroje dodané do Iráku a Kuvajtu. Celkové cena na „chybějících“ zbraní se odhaduje na jednu miliardu dolarů.
25.05.2017 14:03

McCain Trumpovi: „Kajte se, a Američané vám odpustí!"

V rozhovoru pro CNN senátor McCain doporučil prezidentu Trumpovi „pokání“ a omluvit se Američanům za své vztahy s Ruskem. Senátor slíbil, že krajané odpustí svému prezidenta, protože jsou svojí povahou tolerantní.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace