• Zveřejněno: 08.07.2013

Aktuální údaje Českého statistického úřadu z poloviny května jim dávají plně za pravdu, ukazují totiž na celoroční pokles HDP o 1,9 %. ČMKOS jako jediná instituce nemusí na svých prognózovaných údajích nic opravovat. Jejich přesnost ocenili i emisaři Mezinárodního měnového fondu (MMF), kteří při každoroční pravidelné misi v ČR také letos navštívili odborovou centrálu ČMKOS.

MMF ve shodě s ČMKOS
Zní to velmi paradoxně, ale závěrečná zpráva MMF je jako přes kopírák opsaná z makroekonomické analýzy ČMKOS. Nejenže shodně vytýká Nečasově vládě, že by už měla přestat s předávkovanými restrikcemi, ale najdeme v ní vážné varování, že ze současné recese nemůže být východiskem čekání na automatické oživení ekonomiky, ale může hrozit pád do ještě horších poměrů. Experti MMF shodně s makroekonomy ČMKOS varují před rizikem, že bude-li tento trend pokračovat, nečeká nás nic dobrého.
Martin Fassmann pro Sondy Revue uvedl: „Vláda v přímém přenosu dokazuje svou neschopnost vyvést zemi z krize, eliminovat ji, jak to činí země kolem nás, a co je nejhorší, promarňuje to nejcennější – čas pro přijetí smysluplných opatření! Je velmi smutné, že až nyní, když už je skoro pozdě, odhodili nejrůznější analytici bank a pravicoví ekonomové ideologii a teprve teď, kdy do české lodi teče všemi otvory, připouštějí, že do společnosti Itálie, Španělska, Portugalska nás zahnaly nepromyšlené vládní reformy. Když za jejich zastavení odbory demonstrovaly, byli jsme málem označováni za nátlakové ,rudé brigády‘.
Dneska s křížkem po funuse najednou z pravicových ekonomických médií zní, že bylo špatně, že Česko během krize nejvíce měnilo daňové sazby, že vláda šlápla vedle, když zvýšením DPH zdanila spotřebu, že kdyby to neučinila, tak jsme mohli snáze překonat výpadky exportu. Kde tito pánové byli, když jsme varovali před radikálním zdaněním spotřeby, která postihla skupiny s průměrnými a nižšími příjmy, aby tím mohlo být kompenzováno snížení daní bohatších občanů, živnostníků a firem?! Vždyť je to základ makroekonomické abecedy, že právě lidé s nižšími příjmy rozhodují o tom, zda u nás klesne či vzroste spotřeba.“
Další krize začíná
Martin Fassmann tvrdí, že bohužel nyní vcházíme do II. etapy krize, jsme jak nazí v trní, protože dnes nás před vládními restrikcemi nechrání ani zahraniční poptávka, vše jde do poklesu, který se ve skutečnosti urychluje, porovnáváme totiž údaje poklesu vůči hrbolatému dnu. To znamená, že kdybychom dnešní čísla srovnali s rokem 2011, tak se česká ekonomika propadá o 2 %. Další problém, na což zatím nikdo z povolaných ekonomů příliš neupozorňuje, je, že státní rozpočet pro rok 2013 je postaven na růstu 2 % HDP nominálně. To signalizuje, že ministrovi Kalouskovi na takto postaveném rozpočtu bude chybět kolem 20 miliard korun. Ministra financí jsme opět varovali před takto nezodpovědně postaveným rozpočtem.
Situace je ale nesrovnatelná s rokem 2009, zdůrazňuje Martin Fassmann: „Podniky ani lidé dnes už nemají žádné použitelné rezervy, nemají z čeho čerpat. Čím více se díky restrikcím dostáváme do sestupné smrtící spirály, opatření, která jsme navrhovali, budou čím dál tím víc složitě uplatňovatelná. Nicméně pořád existuje mnoho návrhů, které mohou poměrně rychle posílit příjmovou stranu rozpočtu, například povinné zavedení kontrolních pokladen, omezení hotovostních plateb či zavedení minimální daně pro podnikatele a živnostníky. Pokud jde o výdajovou stranu státních financí, aktuálně je velmi důležité zastavit práce na přípravě takzvaného jednotného inkasního místa – jsme přesvědčení, že tento projekt vážně ohrožuje výběr daní a pojistných plateb. Podle našeho odhadu může dojít k výpadku až desítek miliard korun. Na výdajové straně veřejných rozpočtů by vláda získala významné prostředky, kdyby na základě auditů zredukovala výdaje státu, na které jsou napojeny nejrůznější lobbistické skupiny. O prorůstových opatřeních, která ČMKOS navrhuje, jste už v Sondách mnohokrát podrobně psali, tak je jenom připomínám.“
 
 
testesondy123