• Zveřejněno: 15.04.2013

Počátek tradice textilní výroby na Broumovsku, kde se dařilo lnu, a tudíž i tkalcovství, se datuje až do 13. století. Kořeny značky VEBA sahají do 19. století, kdy se na základě řemeslných tradic začal v Broumově a okolí rozvíjet textilní průmysl. Původní len a vlnu však časem vytlačilo strojní zpracovávání dovážené suroviny – bavlny. Již po dvě století je Broumov (přádelny, tkalcovny, barvírny aj. pod hlavičkou firmy VEBA, která vznikla v 50. letech 20. století) významným centrem českého bavlnářství.

Líbivé i pohodlné
„V oděvním programu se orientujeme zejména na specifický produkt, kterým je takzvaný žakárský bavlněný brokát pro západoafrické trhy a okrajově i na žakárské košiloviny,“ vysvětluje výrobní zaměření textilky předseda PV POO VEBA Jiří Gruner a dodává, že jejich odborová organizace má 610 členů.
Takže vážení, až na dovolené v Egyptě, Tunisku nebo jiné zemi v západní Africe budete stát před krámky, stánky či kamennými obchody s nádhernými galabeami a dalšími ryze africkými oděvy a budete váhat, kterou z těch krásných a pohodlných věcí koupit coby báječný a praktický suvenýr, vězte, že většinou je místem jejich původu Česká republika...
„Je třeba bez ostychu říci, že výrobu afrických brokátů ve všech klíčových kvalitních parametrech zvládlo pouze několik málo výrobců v Německu, Rakousku a Švýcarsku,“ pokračuje Gruner. „VEBA se stala v tomto konkurenčním prostředí lídrem produktového vývoje, vlastníkem řady originálních technologických a konstrukčních řešení a dodavatelem s největším tržním podílem v západní části černého kontinentu. Našim produktům dávají špičkoví návrháři vysokou estetickou úroveň, která odpovídá aktuálním světovým trendům. Náš tzv. africký brokát je se speciálními úpravami z nejjemnějších česaných přízí z egyptských bavln.“
V sortimentu domácího textilu VEBA vyrábí a dodává kolekce damaškových lůžkovin, ubrusů a prostírání. Zákazníky z řad hoteliérů a podnikatelů ve službách cestovního ruchu je oblíben i koupelnový froté program.
Státní pomoc
Akciová společnost VEBA Broumov byla ustavena v roce 1992. Od 90. let minulého století investovala stovky milionů do nové techniky a s ní souvisejícího zázemí. V letech 2002 až 2005 společnost využila státního programu investičních pobídek ve formě daňových úlev a získala další nové strojní technologie v celkové hodnotě 350 milionů korun. Modernizovány byly prakticky všechny hlavní provozy.
Není ale každý den posvícení, a když v roce 2007 došlo k útlumu výroby přízí, muselo vedení společnosti pružně reagovat a VEBA se radikálním řezem zbavila nerentabilních provozů. Rozhodování o tom nebylo jednoduché, vždyť za každým strojem vidí manažeři firmy živého zaměstnance. Rovněž bylo třeba součinnosti s odborovou organizací, která nestála stranou. Její názory byly v rámci možností vedením společnosti respektovány. „Pro nás všechny to byla skutečně těžká doba,“ vzpomíná Jiří Gruner, který v tu dobu ještě sám ve funkci nebyl, ale celá problematika ho tížila jako ostatní zaměstnance.
Komu čest, tomu čest
Speciální sortou zboží pro tuzemský trh jsou výrobky značky Professional. Jedná se o ložní prádlo, ubrusy a froté kolekce, určené především pro hotelové řetězce a penziony. Při jejich vývoji byl zohledněn požadavek zákazníků na nízké náklady na údržbu prádla a zároveň dlouhou životnost.
Kvalita a široká paleta dezénů a variant v módních trendech jsou bezesporu hlavními trumfy úspěchů výrobku značky VEBA. Rok co rok na nejrůznějších textilních veletrzích doma i v zahraničí sbírá firma za své výrobky zlaté medaile a všemožná čestná ocenění. Froté župan Lord, froté souprava Elka, dětská souprava Sindy, série damašků, ložní soupravy... Ředitelství společnosti si může diplomy takříkajíc tapetovat pracovnu.
VEBA před časem oslavila šedesát let své činnosti. V úterý 13. března minulého roku byly v Obecním domě v Praze vyhlášeny výsledky 14. ročníku žebříčku „100 obdivovaných firem v České republice“. Do této elitní podnikatelské společnosti byla zařazena i akciová společnost VEBA, která získala v odvětví textilního, oděvního a kožedělného průmyslu druhé místo. „Znamená to ocenění lidí práce, všech zaměstnanců včetně našich odborářů, kteří s firmou dýchají a dobře vědí, že její prosperita je i jejich prosperitou,“ říká předseda Gruner, který zároveň působí jako předseda revizní komise Odborového svazu TOK.
Když se blýská na dobré časy
Příprava podnikatelského záměru VEBY na rok 2013 a jednání se zákazníky potvrzují, že dynamika růstu trhu bude pokračovat. Pro podnikatelskou expanzi je ale nezbytně nutné vytvářet podmínky v oblasti kapacit, vývoje výrobků a inovace, v marketingových a prodejních aktivitách a také je třeba posilovat firemní kulturu v oblasti péče o zaměstnance a průběžně zajišťovat jejich profesní růst a kvalifikaci, což se ve spolupráci s odbory vede.
Závěrečná slova proto patří Zdeňku Hellerovi, který byl na nedávném sjezdu OS pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu zvolen za nového předsedu svazu. Ten redakci Sond řekl:
„VEBA je jednou z mála společností, kde se díky znamenité strategii managementu podařilo v rozhodujícím období zabránit vniknutí cizího kapitálu. Tato skutečnost se pozitivně projevila na dnešní prosperitě. Navíc zde sociální dialog mezi odborovou organizací a vedením firmy funguje na výborné úrovni. Stačí zalistovat v pravidelně uzavírané kolektivní smlouvě, která je v rámci textilu vysoce nadstandardní. Vedení společnosti a odbory si v zásadních otázkách a ku prospěchu všech zaměstnanců vycházejí vstříc.“
 
 
 
testesondy123