• Zveřejněno: 07.06.2016
  • Autor: (zr)

Po mateřské dovolené nastupuje matka samoživitelka zpět do zaměstnání, kde před nástupem na mateřskou pracovala na směny. Zaměstnavatel jí určil dvousměnný provoz. Má na to právo? Nebo jí musí umožnit ranní směnu, aby mohla o dítě pečovat?

Danou problematiku upravuje to § 241 zákoníku práce. Zde je uvedeno:

„(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.“
Je tedy nutné, aby zaměstnankyně požádala zaměstnavatele o přidělování práce v ranní směně. Zaměstnavatel by její žádosti měl vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Jestliže bude tvrdit, že mu v tom vážné provozní důvody brání, nechť zaměstnankyně požaduje, aby konkrétně uvedl, o které důvody se jedná.
  • Zdroj: e-sondy.cz