Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Právní servis

esondy / Právní servis

Práce při a po mateřské

Jsem na mateřské dovolené, která mi bude končit, a začnu čerpat rodičovskou dovolenou. Chtěla bych při čerpání rodičovské dovolené nastoupit do původního zaměstnání na stejné místo, ale pouze na poloviční úvazek. Mám po dosažení tří let věku dítěte nárok na to, aby mi zaměstnavatel umožnil vykonávat sjednanou práci opět na celý úvazek?

Neplatné sjednání zkušební doby

Lze uzavřít zkušební dobu i při prodloužení pracovního poměru na dobu určitou? Zaměstnavatel mě nutí, abych podepsal dodatek k pracovní smlouvě, kde bude jednak prodloužení délky trvání pracovního poměru, jednak nová zkušební doba v trvání tří měsíců.

Manažer podniku coby šéf odborů?

V našem podniku funguje odborová organizace, která se právě potýká s volbou nového předsedy a bohužel o tento post není velký zájem. Je možné, aby funkci předsedy odborové organizace vykonával člen středního managementu? Tento člověk je vzdělaný a je velmi vhodný pro vykonávání této funkce, ale nevíme, zda by se nedostal do střetu zájmů a zda vůbec lze tohoto člověka do vedení odborů nominovat.

Pracovní volno s náhradou mzdy při darování krve

Zaměstnanci u nás pracují ve třísměnném provozu. Jeden ze zaměstnanců byl darovat krev a dostal o tom i potvrzení od zdravotního střediska. Má za tento den nárok na náhradu mzdy, ačkoliv to nebyl den, na který měl určenou směnu?

Krácení dovolené

Zaměstnanec měl v loňském roce 189 dnů neplaceného volna. Znamená to, že za prvních 100 zameškaných pracovních dnů se krátí dovolená o 1/12 a za každých dalších 21 zameškaných pracovních dnů o další 1/12, tedy že dovolená se bude krátit o 5/12 a zaměstnanci vznikne nárok na dovolenou v délce 12 dnů?

Otazníky kolem služebních cest

V pracovní den, na který připadá „dlouhá směna“, je pracovník vyslán na služební cestu mimo okres. Doba od začátku cesty + například doba školení + doba cesty nazpět je celá považována za pracovní dobu? Nebo se za pracovní dobu počítá toliko čas, po který se pracovník mimo okres skutečně školí. Pracovní poměr mám uzavřen na dobu neurčitou, s místem výkonu práce na pracovišti v městě, kde žiju. Uvedu příklad. V „dlouhý den“ je pracovní doba od 7.00 do 17.00 hod., tj. bez přestávky na oběd činí 9 a půl hodiny. Jsem vyslán na školení např. v Brně, které trvá od 10.00 do 16.00. Na cestu do Brna je zapotřebí 3 hodin a totéž na dobu zpět. To je celkem 12 hodin, bez 30 min. na oběd tedy 11 a půl hodiny, je mi však započteno pouze 8 hodin a ještě jsem „v minusu“ 2 hodiny, protože jsem jel na školení v „dlouhý den“, kdy mám pracovat od 7 do 17 hodin, tedy bych si měl zbylou dobu napracovat... Domnívám se, že v případě neplacených přesčasů bych měl mít možnost vybrat si náhradní volno.

Z bolestného se daň neplatí

Zaměstnavatel mně v rámci odškodnění pracovního úrazu vyplatil bolestné. Budu z toho platit nějakou daň?

Potvrzení o bezdlužnosti zajišťuje Úřad práce

Slyšeli jsme, že před časem došlo k administrativnímu zjednodušení při uzavírání dohod mezi zaměstnavateli a Úřadem práce ČR o poskytnutí příspěvku v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, např. při zřizování chráněných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením. Je tomu tak?

Určování směn

Jsme zaměstnáni v nadnárodní společnosti. Pracujeme v nepřetržitém, nerovnoměrném 12hodinovém režimu s měsíční mzdou. Zaměstnavatel si nejspíše našel skulinu v zákoně. Personalista nenaplánoval směny všem čtyřem směnám na státní svátek, čímž nám naprosto účelově odňal náhradní volno. Ale jinak stále využívá statusu nepřetržitého provozu. Má na to právo?

Přestávky v práci u vrátných

Zaměstnanci – vrátní pracují ve 12hodinových směnách a vzhledem k charakteru práce nesmějí opustit pracoviště. Zaměstnavatel jim však mzdu poskytuje pouze za 11 hodin, tj. odečítá jim dvě 30minutové přestávky v práci, které však nemohou čerpat. Je jeho postup správný?

Celkem 356 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

titul 1

Sondy REVUE 12/2016 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

10.12.2016 23:05

Oliver Stone: Za film s Putinem mě sežerou za živa!

Režisér uvedl, že dotočil dokumentární film s ruským prezidentem a v rozhovoru s deníkem The Times vtipkoval: „Jsem si jistý, že mě sežerou zaživa".
10.12.2016 23:04

WFB: Rusko testovalo podvodní jaderné zařízení „Soudného dne"

Americká rozvědka zaznamenala testy ruské bezpilotní ponorky, za kterou je pokládána „Status-6" a níž se objevily informace v roce 2015.
10.12.2016 23:04

Žerty stranou aneb politikovo přiznání ... tak nic nedostanu

Občas zaznějí v médiích od známých osobností při besedách s novináři žertovné příběhy, vzpomínky, humor, vtipy i kruté žerty,  které  glosují a komentují aktuální dění. Tady je jeden z příběhů ...  
10.12.2016 23:03

Zbořil: Žijeme ve stále větší mlze informační

<< VIDEO >> Zdá se mi, že žijeme ve stále větší mlze informační, že jejím posláním je abychom nebyli dostatečně informováni a abychom potom mohli  konzumovat hlouposti, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace