Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Právní servis

esondy / Právní servis

Zařazení do platové třídy a kvalifikační předpoklady

Jsem zaměstnankyní obce zařazenou v odboru živnostenského úřadu. Do mé práce patří též rozhodování v oblasti koncesovaných živností. Domnívám se, že bych měla být s ohledem na tuto práci odměňována v 10. platové třídě, avšak zaměstnavatel tvrdí, že na 10. platovou třídu nesplňuji kvalifikační předpoklady, protože nemám vysokoškolské vzdělání, a odměňuje mě platem v rámci 9. platové třídy. Mohu se tomu bránit?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Pokud si požádám po skončení zaměstnání o podporu v nezaměstnanosti, od kdy mi bude poskytována? A jak dlouho a v jaké výši?

Výpovědní lhůta

V mé současné práci jsem podávala výpověď na konci měsíce října, tudíž výpovědní lhůta mi běží listopad a prosinec. V současné době jsem se dostala do finančních potíží, které mám už jistou delší dobu, a potřebuji co nejrychleji změnit zaměstnání, které mám už i domluvené, ale nechtějí na mě čekat až do 1. ledna a chtějí, abych nastoupila 1. prosince. Pracuji v obchodním řetězci, shodou okolností se tam právě podávají hromadně výpovědi a nikdo se jim tam nechce hlásit, protože platí opravdu mizerně. Jde tato situace nějakým způsobem vyřešit? Zaměstnavatel mě nechce pustit z práce dřív kvůli nedostatku zaměstnanců. Znamená, že si bohužel musím nechat ujít lepší práci a dostat se do ještě větších finančních problémů?

Doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině

Co je míněno „dokladem o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině“, který musí pojištěnec předložit své zdravotní pojišťovně, aby mu bylo uznáno odhlášení z pojištění v ČR při dlouhodobém pobytu v zahraničí?

Přesčasová práce

Pracuji na 12hodinové směny. Zaměstnavatel nám nařizuje přesčasy nepřetržitě již několik let, tyto přesčasy jsou plánované. V půlce měsíce vydá nařízení, že na další měsíc jsou dva povinné přesčasy - ve volnu, které máme mezi směnami, musíme jít na přesčasovou směnu. Zaměstnanci se zapíšou, kdy půjdou, a pak se hlídá, kdo byl na přesčase. Zaměstnavatel nám tvrdí, že těch 150 hodin, o nichž mluví zákoník práce, musíme mít odpracováno a ještě v předstihu dává k podpisu dodatek ke smlouvě, kde zaměstnanec „výslovně souhlasí s odpracováním přesčasů nad rámec zákoníku práce“. Většina zaměstnanců to raději bez diskusí podepíše, protože když odmítají, musí jít na nepříjemný „pohovor“ a vysvětlovat to. Zaměstnavatel přesčasovou prací řeší akutní nedostatek zaměstnanců a já osobně mám za to, že tímto postupem porušuje zákoník práce.

Jak se bránit proti radikálnímu snížení mzdy

 Zaměstnavatel nám snížil normy o 50 %. Nikdo nás předem neinformoval, nic jsme nepodepsali - má na to zaměstnavatel právo? Jestliže s tím nesouhlasím, můžu odejít ze zaměstnání takříkajíc na hodinu, nebo musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu a pracovat za polovinu mzdy?

Fúze právnických osob

Naše firma bude k 1. 1. 2016 fúzovat s jinou firmou. V naší firmě je pracovní doba 7,5 hodiny a ve druhé firmě je 8 hodin. V budoucnu by měla být všude stejná, 8hodinová. Lze to udělat, aniž by nám zvýšili mzdy? A ještě doplňující druhý dotaz: je teoreticky možné mít v takto zfúzované firmě dvojí pracovní dobu podle toho, jak tomu v jednotlivých částech společnosti bylo před fúzí, tedy 7,5hodinovou a 8hodinovou?

Dovolená, nebo placené pracovní volno?

 Celozávodní dovolenou jsme měli od 3. 8. 2015 do 14. 8. 2015, ale jelikož pracuji v nepřetržitém provozu, nastoupili jsme již 10. 8. 2015 na svou směnu. Ten den jsem byla na odběru krevní plazmy a měla tudíž zákonné volno, přesto mi ředitel dal na ten den dovolenou a volno neuznal. Je to v pořádku?

Povinnosti odborů vyplývající z občanského zákoníku

 V roce 2013 jsme v Sondách zaznamenali informace týkající se právního postavení odborových organizací podle nového občanského zákoníku. Co jsme jakožto odborová organizace zřízená podle zákona č. 83/1990 Sb. s odstupem času povinni učinit? Zajímají nás hlavně dopady do názvu, stanov, vnitřní struktury našeho odborového sdružení a podobně.

Lze se ve smlouvě odchýlit od zákoníku práce?

 Zaměstnavatel hodlá při sjednávání dohody o pracovní činnosti sjednat se zaměstnancem jinou než 15denní výpovědní dobu, pokud na to zaměstnanec přistoupí, tj. například 30denní. Bude pak taková dohoda platná? Smluvní strany mají možnost sjednat způsob zrušení, ale mají taky možnost sjednat výpovědní dobu?

Celkem 325 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

 

Sondy REVUE 05/2016

Sondy REVUE 05/2016

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

27.05.2016 15:05

Cohen: Zdá se, že se NATO připravuje na reálnou válku s Ruskem

Americká snaha o posílení NATO, namířená proti imaginárním hrozbám, by měla být považována za přípravu na skutečnou válku, uvedl v pořadu Johna Batchelora americký profesor Stephen Cohen.
27.05.2016 15:04

Bude se porcovat Ukrajina? Rumunsko chce Besarábii!

Během cesty po Rumunsku jsou mnohde vidět nápisy Besarábie do Rumunska, nápisy podle šablony na domech i samolepky, píše se v článku na ukrajinském webu Odessa crisis.
27.05.2016 15:03

V uprchlickém táboře v Calais jsou opět tisíce migrantů (VIDEO)

Po částečné likvidaci uprchlického tábora "džungle" v Calais policií, opět zde stoupá počet migrantů a s tím i počet násilností.
27.05.2016 15:02

Jakl: Nejde o zdraví ale o likvidaci svobodného výběru způsobu života

Zakazování restaurací, kde je majitelem povoleno kouřit, se prozatím odkládá na neurčito. Sláva. Poslanecká sněmovna po mnoha měsících debat definitivně zamítla tzv. protikuřácký zákon.
Předplatné Sondy REVUE

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace