Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Právní servis

esondy / Právní servis

Přesčas v sobotu

U našeho zaměstnavatele se běžně pracuje v pracovních dnech, soboty a neděle jsou volné. Před časem jsme najížděli na nový software, nestíhali jsme a zaměstnavatel nařídil přesčas na sobotu. Následně rozhodl, že za přesčas dostaneme náhradní volno. Jak je to s příplatkem za práci v sobotu? Podle vyjádření naší personalistky na příplatek nemáme právo, když jsme za přesčas dostali náhradní volno.

Především je nutné zdůraznit, že pokud zaměstnanec odpracuje práci přesčas, má podle § 114 odst. 1 zákoníku práce právo na poskytnutí dosažené mzdy a příplatku ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku (u zaměstnavatele tzv. podnikatelské sféry), jestliže se strany nedohodly na poskytnutí náhradního volna v rozsahu odpracované práce přesčas. Zaměstnavatel tedy nemůže jednostranně rozhodnout o tom, že budou zaměstnanci za odpracovanou práci přesčas čerpat náhradní volno. Může tuto variantu kompenzace odpracované přesčasové práce zaměstnancům nabídnout, ale zaměstnanci mají právo trvat na poskytnutí dosažené mzdy a příplatku.
Zaměstnanec, který odpracoval práci v době, s níž se pojí vznik práva na několik příplatků, má právo na poskytnutí všech těchto příplatků, případně jiných forem kompenzace. Všechna jednotlivá práva musí být vypořádána samostatně. S prací přesčas odpracovanou v sobotu se pojí jednak výše popsané právo na dosaženou mzdu a příplatek nebo náhradní volno za práci přesčas, jednak podle § 118 zákoníku práce příplatek ve výši nejméně 10 % průměrného výdělku za práci v sobotu. Bylo-li dohodnuto, že zaměstnanec za odpracovanou práci přesčas dostane náhradní volno, dojde jeho vyčerpáním ke kompenzaci právě jen práce přesčas. Práce odpracovaná v sobotu nemůže být vypořádána jinak než poskytnutím výše uvedeného příplatku.
Vaše personalistka se tedy mýlí. Vedle náhradního volna za práci přesčas rozhodně máte právo na poskytnutí příplatku za práci v sobotu.

kategorie: Právní servis

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.09.2018 08:04

Maďarský konzulát vydává pasy Ukrajincům, ale ti musí o tom mlčet

<< VIDEO >> V Berehovu v Zakarpatské oblasti na maďarském konzulátu jsou vystavovány Ukrajincům maďarské pasy .
20.09.2018 08:00

Piletice a Rusek spojí s Hradcem Králové nová cyklostezka

Nová cyklostezka, která s Hradcem Králové propojí místní části Piletice a Rusek na severu města, by se mohla začít stavět ještě letos, nebo začátkem příštího roku. Na její první část do Piletic je již vydané stavební povolení a město bude nyní vybírat stavební firmu.
20.09.2018 08:00

Jelen srážku s Fabií nepřežil

Škoda za 80.000 Kč byla způsobena při dopravní nehodě, při které se osobní vozidlo Škoda Fabia střetlo s jelenem.
20.09.2018 08:00

O čem rozhodli radní Frýdku-Místku na posledním zasedání před volbami

Radní Frýdku-Místku na zářijovém zasedání, předposledním před volbami, projednali na šedesát bodů.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace