Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Právní servis

esondy / Právní servis

Dovolená při změně úvazku během roku

Zaměstnanec pracoval v období leden až září 2015 tři dny v týdnu a celkem odpracoval při tomto režimu 117 směn. Od 1. 10. 2015 má změnu v počtu směn v týdnu na 5 a do konce roku odpracoval 65 směn. Jakým postupem se vypočítá celkový nárok na dovolenou za rok 2015?

Valorizace náhrady za ztrátu na výdělku po pracovním úrazu

Vzhledem k tomu, že mně zaměstnavatel poskytuje tzv. rentu z důvodu pracovního úrazu, zajímá mě, zda i v roce 2016 došlo k valorizaci průměrných výdělků pro účely odškodňování pracovních úrazů.

Cestovní náhrady v roce 2016

Zvýšily se pro rok 2016 cestovní náhrady? A jak je to se stravným?

Pracovní doba matky samoživitelky

Po mateřské dovolené nastupuje matka samoživitelka zpět do zaměstnání, kde před nástupem na mateřskou pracovala na směny. Zaměstnavatel jí určil dvousměnný provoz. Má na to právo? Nebo jí musí umožnit ranní směnu, aby mohla o dítě pečovat?

Co musí obsahovat pracovní smlouva pro sezónní brigádníky

Je pracovní smlouva pro brigádníky na letní nebo zimní sezónu platná, pokud je uzavřená na dobu určitou a není v ní uvedená týdenní pracovní doba? (V ostatním ujednání smlouvy je dodatek.) Jde o to, že se jedná o sezónní zaměstnání, které je podmíněno příznivým počasím, a zaměstnanec je vyplácen podle skutečně odpracovaných hodin, které vykazuje na „měsíčním výkazu práce“.

Podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti

Byla jsem propuštěna ze zaměstnání a nemohu sehnat práci. Za jakých podmínek získám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Příplatek za práci v noci a o víkendu

Prý lze sjednat takový příplatek za práci v noci a v sobotu a v neděli, který je nižší, než jak ho stanovuje zákoník práce, a teoreticky se dokonce může blížit nule. Je to pravda?

Dovolená při polovičním úvazku

Zaměstnankyně pracuje v místní knihovně na půl úvazku, tj. 20 hodin týdně. Má nepravidelné směny pondělí a středa 7 hodin, sobota šest hodin. Na kolik dnů dovolené má nárok? Při 8hodinové pracovní době by měla 25 dnů. Jak vykazovat čerpání jednoho, dvou a více dnů?

Povinnost zajistit jiné vhodné zaměstnání je minulostí

Vlastním malou stavební firmu. Mému zaměstnanci, který podle pracovní smlouvy vykonává práci zedníka, byl od 1. 11. 2015 přiznán invalidní důchod prvního stupně. Lékařka mu vystavila posudek, že práci zedníka už vykonávat nesmí. Jelikož jinou práci pro něj nemám, na základě tohoto posudku jsem mu dal výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. e) zákoníku práce. On se proti tomu okamžitě odvolal: „Vzhledem k tomu, že jsem poživatelem ČID, je zaměstnavatel povinen mi zajistit vhodné zaměstnání. Výpovědní doba skončí teprve až zaměstnavatel tuto povinnost splní.“ Vyhledávám pro něj vhodná pracovní místa na internetu a nabídky mu předávám, ať si sám do těch firem zajde. Už jsem mu předal minimálně 12 takových nabídek. Všechny ale odmítl. Jak mám dál postupovat, aby se případ nevlekl donekonečna? A jakým způsobem ho mám platit?

Jak správně vykazovat pracovní dobu

Máme stanovené přestávky po 15 minutách, a to od 9.00 do 9.15 hod. a od 12.00 do 12.15 hod. Pracuji od 8.00 a v době uzávěrek pracuji delší pracovní dobu. Nevím, jak počítat přestávku, pokud přijdu do práce v 8 hodin a končím v 19 hodin. Mám po odečtení přestávky odpracováno 10,5 hodiny, nebo jen 10?

Celkem 413 článků
články: předchozí záznamy[51-60] [61-70] [71-80] [81-90] [91-100] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.09.2018 09:05

Britský novinář: V Evropě dojde k občanské válce

Britský novinář a spisovatel James Delingpole popsal v svůj dojem o vývoji v Německu. Nejenže se obává, že by to mohlo vést k občanské válce v Německu, ale v celé Evropě.
20.09.2018 09:04

Psycholog: Vesnice pro lůzu nepředstavují problém

Zajímavá předvolební hysterie se spustila kvůli tomu, že v Mostu jedna skupina komunálních politiků má v programu, že se bude snažit o vystěhování tzv. nepřizpůsobivých občanů za město do vesnice pro lůzu.
20.09.2018 09:03

NI: Je čas, aby Amerika uznala Asadovo zřejmé vítězství a odešla!

Ačkoli americká politika vůči Sýrii „je v naprostém chaosu“, stále nemůže uznat, že se Asad skutečně stal „vítězem v občanské válce“, napsal The National Interest.
20.09.2018 09:01

Miroslav Poche se smířil s tím, že nebude ministrem zahraničních věcí

Miroslav Poche už ministrem nebude, neboť ČSSD objevila náměstka na Ministerstvu zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Prozradil Miroslav Poche, donedávna kandidát ČSSD do Černínského paláce v pořadu Interview na ČT24, který se vysílal třetí zářijovou středu, proč se tak stalo?
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace