Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

esondy.cz

esondy / RSS / esondy.cz

Z domova v Česku pracují čtyři procenta zaměstnanců.

Firmy pomalu rozšiřují možnosti home office

Možnost hlídání nemocných dětí, flexibilita a žádné dojíždění. Výhody práce z domova v Česku využívají necelá čtyři procenta zaměstnanců. Vyplývá to z nejnovějších čísel Eurostatu. 

Práce z domova

„Home office využívám často, a to zejména pro řešení ryze praktických otázek anebo pro řešení nějakých samostatných pracovních úkolů, které vyžadují větší soustředění a hodí se mi klid doma,“ chválí si programátorka Iva z Prahy výhody práce z domova. Iva patří mezi pět procent zaměstnankyň v Česku, které mají takovou možnost. Mužští pracovníci mají pravidelně home office jen ve třech procentech případů.

Martin Bačkovský z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí říká, že se rezort v minulosti neúspěšně snažil prosadit větší podporu práce z domova do legislativy. „Ministerstvo práce a sociálních věcí s cílem motivovat zaměstnavatele k častějšímu sjednávání homeworkingu navrhlo do novely zákoníku práce v roce 2016 úpravu podrobnější, která měla jasně definovat práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů využívajících homeworking,“ říká pro Radiožurnál Bačkovský.„Projednávání této novely však v předchozím volebním období bylo přerušeno ve druhém čtení a navržená úprava tak nevstoupila v účinnost.“

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar se domnívá, že většina firem v rámci boje o zaměstnance na možnosti home office dříve či později bude muset přistoupit. „Určitou brzdou rozvoje alternativních úvazků včetně home office je i určitá konzervativnost některých zaměstnavatelů, kteří mají pocit, že pracuje pouze ten, na koho vidí skrz skleněné dveře jejich kanceláře. Ale tohle se mění a musí se to měnit už proto, že mladá generace, takzvaní mileniálové, alternativní formy pracovních úvazků vyžadují a zaměstnavatelé se tomu do budoucna budou muset přizpůsobit,“ popisuje Špicar.

Výhody i úskalí

Martina Štěpánová z organizace Gender Studies upozorňuje, že možnost práce z domova je zásadní pro sladění pracovního a rodinného života. "Ve chvíli, kdy potřebujete překlenout nějaký krátký časový úsek, kdy zjistíte, že vaše dítě je nemocné. Pokud dojíždíte za prací velkou vzdálenost, tak samozřejmě, pokud vám zaměstnavatel umožní pracovat částečně z domova, tak vám to šetří náklady a šetří vám to hlavně obrovsky čas,“ tvrdí Štěpánová.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly má ovšem práce z domova i svá úskalí. „Myslíme si, že v problematice home office je potřeba nevidět pouze benefit. Například z pohledů pracovních úrazů a podobně. To jsou velmi komplikované situace, které musí být vyřešeny mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem dříve, než dojde k samotnému faktu, že vykonává práci z domova,“ říká Středula. „Chceme, aby byly naplněny takové podmínky, ať je chráněn jak ten zaměstnanec, tak zaměstnavatel, tak zaměstnancova rodina, aby nedošlo k něčemu, co by mohlo mít dalekosáhlý důsledek pro jeho zdraví.“

V Evropě jsou možnostem home office nejvíce otevřené Lucembursko, Nizozemsko nebo Finsko. Z domova tam pravidelně pracuje více než desetina všech zaměstnanců. Naopak velmi vzácný je home office v Rumunsku a 

 

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
WGWTZ:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:30

Hlavní město bojuje proti závislostem už na základních školách

Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl. m. Prahy se proto rozhodla poskytnout dotaci ve výši 108 tisíc korun pro organizaci Prospe, která se zaměří při prevenci na žáky od 2. do 9. ročníku základních škol.
14.08.2018 08:30

Ztraceného seniora našli zapadlého v bahně

Díky rychlé a důkladné práci policistů se podařilo zachránit muže, který byl od pondělí 6. srpna 2018 pohřešovaný.
14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace