Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

esondy.cz

esondy / RSS / esondy.cz

Ministryně práce Maláčová: Minimální mzda by měla vzrůst

Aby i lidé pocítitli, že je v ČR rekordní nezaměstnanost

Babišova vláda má v programovém prohlášení další zvýšení minimální mzdy, která je od letoška 12 200 korun měsíčně. O kolik se ale v příštím roce zvýší, zůstává nejasné. Zaměstnavatelé chtějí růst o 800 korun, ČSSD chce zvýšení o 1500 korun„Chceme, aby lidé pocítili výborný hospodářský růst,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v Interview ČT24. Podle ní je také důležité, aby lidé s minimální mzdou nebyli ohroženi chudobou.

Maláčová minimální mzda

„Jako sociální demokracie chceme navýšení minimální mzdy z 12 200 korun alespoň o 1500 korun. Důvody jsou jasné. Ekonomika šlape a chceme, aby občané pocítili, že máme výborný hospodářský růst a rekordní zaměstnanost. Dalším důvodem je i to, že zvyšování minimální mzdy vytváří tlak na to, aby rostly výdělky všem,“ uvedla Maláčová.

Připomněla také, že součástí programového prohlášení Babišovy vlády je i automatické navyšování minimální mzdy, díky čemuž by odpadlo každoroční dohadování o jejím růstu. „V tuto chvíli na ministerstvu finalizujeme novelu zákoníku práce a je to jedna z oblastí, které se novela bude dotýkat,“ přiblížila Maláčová.

Minimální mzda nad hranicí chudoby

Když ministerstvu šéfovala Jaroslava Němcová (ANO), návrh úřadu počítal s tím, že by se minimální mzda měnila tak, aby  odpovídala úrovni 40 procent průměrného výdělku.„V tuto chvíli bych hovořila o 60 procentech mediánové mzdy,“ řekla Maláčová v Interview ČT24. „Je to ideál, ke kterému bychom měli postupně směřovat,“ dodala. Podle ní se totiž hranice minimální mzdy musí pohybovat nad hranicí chudoby.

Pro příklad: Median mezd v letošním prvním čtvrtletí činil 25 674 korun. V případě šedesátiprocentního poměru by tak minimální mzda měla činit zhruba 15 500 korun. Nutno dodat, že něco jiného je průměrná mzda, která na začátku roku dosahovala 30 265 korun. Průměrnou mzdu totiž zkreslují velmi vysoké platy, kdežto median představuje hodnotu, kde má polovina zaměstnanců plat nižší a polovina naopak bere více peněz.  

Dovoz cizinců jako poslední možnost

Mzdy obecně se teď v Česku zvedají i kvůli napjatému trhu práce, tuzemská nezaměstnanost je totiž zdaleka nejnižší z celé Evropské unie. Firmy se proto přetahují o zaměstnance a mají zájem i o cizince. Podle Maláčové by se ale měli využít ještě rezervy na trhu práce, než se začnou pracovníci dovážet.

Tabulka minimální mzdy

 

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
JFMKN:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:30

Hlavní město bojuje proti závislostem už na základních školách

Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl. m. Prahy se proto rozhodla poskytnout dotaci ve výši 108 tisíc korun pro organizaci Prospe, která se zaměří při prevenci na žáky od 2. do 9. ročníku základních škol.
14.08.2018 08:30

Ztraceného seniora našli zapadlého v bahně

Díky rychlé a důkladné práci policistů se podařilo zachránit muže, který byl od pondělí 6. srpna 2018 pohřešovaný.
14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace