Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Sondy Sond

esondy / Sondy Sond

Problém daňových rájů musí řešit EU

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) o boji proti úniku peněz

Velkým problémem, s kterým se potýkají i jiné státy v Evropské unii, jsou daňové ráje. Europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) jsme se zeptali, jak s nimi lze bojovat.

Daňový ráj

Podle ní je třeba rozlišovat, zda se jedná o daňové ráje v rámci nebo mimo EU, jedná se o komplexní problém. "Problematika daňových rájů nespadá pod působnost výborů, jejichž členkou jsem, takže se jí přímo nevěnuji, ale problému jsem si samozřejmě vědoma. Je potřeba rozlišovat daňové ráje v rámci EU a mimo EU. Existenci daňových rájů v rámci EU považuji za stinnou stránku vnitřního trhu. Z volného pohybu služeb vyplývá možnost společností si založit své sídlo v jiném členském státě. Přirozeným důsledkem takové možnosti v tržním prostředí je, že se společnosti rozhodují podle svého nejlepšího zájmu a upřednostňují státy, v nichž jsou nižší daně, stabilní podnikatelské prostředí, snazší vymahatelnost práv a podobně. Domnívám se, že nejefektivnější cestou, jak tomuto trendu zabránit nebo jej zmírnit, je sblížení národních úprav daní, případně zpřísnění podmínek pro výběr státu (například podmínka, že v tomto státě společnost provádí většinu své podnikatelské činnosti)," uvedla Michaela Šojdrová pro e-Sondy.

Možnosti jednotlivých států jsou omezené

Problém daňových rájů je podle jejích slov velmi komplexní a roli nehraje jen výše daní – společnosti si vybírají stát i podle právního prostředí, míry vymahatelnosti práv, náročnosti administrativy či jiných podmínek. "Každý stát proto může do určité míry zabránit odlivu svých společností zjednodušováním národních pravidel a zajištěním bezpečného a stabilního podnikatelského prostředí. Domnívám se však, že je potřeba problém řešit na úrovni EU – pokud budou totiž problém "řešit" jednotlivé členské státy například snižováním daní, ostatní státy budou následovat a je otázka, v jakém okamžiku se takový nebezpečný trend zastaví. Na úrovni EU může pomoci i nedávné zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce, který se zabývá i případy vyhýbání se placení daní, a posílení veřejné diskuse o daňových podvodech," řekla Šojdrová.

Sankce zatím neefektivní

"Pokud jde o daňové ráje nacházející se mimo EU, tak v těchto případech je jednodušší v rámci EU najít shodu, ale problém je zase s vymahatelností opatření. Koncem minulého roku byly zavedeny černé a šedivé seznamy zemí, které naplňují kritéria daňových rájů. Již samotné zařazení na tento seznam vyvíjí na dotyčné státy tlak, aby úpravu daní změnily a dosáhly tak vyškrtnutí. Se zařazením na seznam se pojí i určité sankce, ale existují obavy, že jsou příliš mírné a neefektivní," dodala.

kategorie: esondy.cz, Sondy Sond
Komentáře k článku
:
:
:
GFOQK:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.09.2018 15:04

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
18.09.2018 15:03

Roček: Šojdrová je hloupá husa

Zbytečná póza, tak lze označit dumku poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrová (KDU-ČSL), že by bylo cool uskladnit v ČR 50 sirotků z migračních táborů kdesi v Řecku. Tím by Česká republika prý projevila jakousi lidskost.
18.09.2018 15:02

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.
18.09.2018 15:01

"Prezident bohatých" Macron nadále ztrácí podporu Francouzů

Emmanuel Macron se marně snaží zbavit nálepky "prezidenta bohatých" daleko od lidí, píše Le Figaro.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace